Wnętrza prywatne

ZAKRES: KOMPLEKSOWY (koncepcja, projekt wykonawczy, nadzór autorski)

PROJEKT I REALIZACJA

Inwestorzy na pierwszym spotkaniu poprosili by motywem przewodnim kompozycji był kontrast  bieli i czerni. To ryzykowne zestawienie postanowiłam wykorzystać… Potraktowałam więc je jako początek poszukiwań a nie cel sam w sobie. Udało nam się wspólnie porozumieć i dzięki temu we wnętrzu pojawiła się naturalna równowaga: drewno.

ZAKRES: KOMPLEKSOWY (koncepcja, projekt wykonawczy, nadzór autorski, koordynacja branż)

PROJEKT I REALIZACJA

W układzie pierwotnym na parterze prezentowanego domu jednorodzinnego mieścił się salon, jadalnia, mała kuchnia. Dość dużą przestrzeń poświęcono na pokój gościnny z łazienką. Inwestorom wskazałam na brak proporcji w wielkości tych stref a także na słabą komunikację poszczególnych pomieszczeń miedzy sobą oraz z ogrodem. Ta przestrzeń miała ogromny potencjał, który chciałam wykorzystać. Zaproponowałam zamianę małej kuchni z dużym gabinetem. Powstała bardzo wygodna, duża kuchnia dla całej rodziny. Dodatkowo, otworzyłam wcześniej zabudowany pokój kominkowy tworząc oranżerię z wyjściem na ogród. Nową oranżerię połączyłam drzwiami z kuchnią. Reasumując: kuchnia została połączona z salonem z jednej strony a z oranżerią z drugiej. Zewnętrzny ogród stał się bardziej dostępny i jest wykorzystywany na co dzień. Powstała otwarta, przyjazna przestrzeń, której poszczególne składowe są ze sobą ściśle połączone. Wizualnie podkreśla ten zabieg okładzina z łupka na ścianie każdego pomieszczenia. Jest to motyw przewodni tej kompozycji. W salonie oraz kuchni zastosowałam polerowany kamień, natomiast w oranżerii naturalnie wykończony.

ZAKRES: KOMPLEKSOWY (koncepcja, projekt wykonawczy, nadzór autorski)

PROJEKT I REALIZACJA

Jednym z ciekawszych wyzwań związanych z tym projektem była bryła barku stojącego pomiędzy otwartą kuchnią a salonem. Zaufanie Inwestorów, którym zostałam obdarzona pozwoliło na realizację ciekawej formy rzeźbiarskiej.

ZAKRES: KOMPLEKSOWY (koncepcja, projekt wykonawczy, nadzór autorski)

PROJEKT I REALIZACJA

W pierwotnym układzie deweloperskim zaproponowano regularny korytarz oraz sypialnie domowników ze ścianami ustawionymi bardzo niekorzystnie – pod kątem ostrym. Przekonałam Inwestorów do odwrócenia tej zasady. W wyniku tego zabiegu powstały przyjazne, komfortowe przestrzenie sypialń oraz ciekawy wizualnie ciąg komunikacyjny, którego poziome płaszczyzny posadzek meandrują wytyczone pionowymi zbiegami ścian. Wyszłam z założenia, że wadę tej przestrzeni należy przekuć w atut.

ZAKRES: KOMPLEKSOWY (koncepcja, projekt wykonawczy, nadzór autorski, koordynacja branż)

PROJEKT I REALIZACJA

Inwestorzy poprosili o pomoc przy adaptacji strychu oraz restylingu pozostałej przestrzeni domu. Strych miał być azylem: przestrzenią dostępną tylko dla rodziców. Dość niska i wąska (przez co trudna) klatka schodowa uwarunkowała użycie lekkich, jasnych materiałów: jesionu, jasnego gresu, szkła oraz stali.

ZAKRES: KOMPLEKSOWY (koncepcja, projekt wykonawczy, nadzór autorski)

PROJEKT I REALIZACJA

Inwestorzy poprosili o zmianę charakteru wnętrza oraz poprawienie układu funkcjonalnego, ale bez wielkich rewolucji. Zaproponowano wobec tego kilka kluczowych rozwiązań:

  1. Stół jadalniany stanął pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym pomagając w wyznaczeniu jednoznacznych stref. Biesiadnicy w końcu mają więcej miejsca. Dla jeszcze większego komfortu zmieniliśmy stół na okrągły (poprzedni prostokątny przez kanciaste narożniki przeszkadzał podczas przechodzenia obok niego).
  2. Wydłużenie ścianki pomiędzy kuchnią a pokojem subtelnie wygrodziło strefę dzienną i kuchenną. Wprowadziło poczucie porządku (ścianka zasłoniła zlew poprzednio widziany z perspektywy osoby siedzącej na sofie). Szafka RTV na nowym miejscu utworzyła całość z akwarium – pozostałe elementy wykończeniowe dla kontrastu są jasne. Szafka powstała według autorskiego projektu – użyte materiały korespondują z pozostałymi we wnętrzu (naturalne drewno i szkło). Zaokrąglone rogi nie zawadzają przechodzącym osobom, są bezpieczne dla dzieci. Postawiono na naturalne piękno wody i dlatego zastosowano ciemniejsze tło dla wydobycia podświetlonego akwarium. Dodatkowo, autorska szafka RTV, zaprojektowana specjalnie dla tego wnętrza miała powtarzać efekt szklanej tafli.
  3. W pokoju dziecięcym zaproponowany projekt antresoli oraz wysokiej zabudowy z wygodnymi szafkami na ubrania miał za zadanie uporządkować tę przestrzeń i wydzielić funkcje. Antresola aktualnie ma służyć jako miejsce do zabawy, natomiast za kilka lat, gdy dzieci podrosną, będzie po prostu miejscem do spania (wystarczy położyć materac; kolory łatwo można przemalować na bardziej stonowane). Pod antresolą pozostanie przestrzeń dla drugiego, pełnowymiarowego łóżka nastolatka. Motywem przewodnim prostym i idealnym do zabawy, okazała się żaglówka. Płócienne żagle pełnią także inną rolę – są one asekuracyjną barierą: tak, by dzieci mogły bezpiecznie się bawić i nie zrobić sobie krzywdy. Na antresolę chłopcy mogą dostać się wspinając się po linie lub ścianie – przyjemne z pożytecznym, dzieci zaspokajają swoje naturalne potrzeby ruchowe. Dodatkowo, nie tracimy miejsca na stałą, masywną drabinkę.Każdy fragment przestrzeni powinien zostać dobrze wykorzystany – dlatego ściana za drzwiami przeistoczyła się w grafitową tablicę…